בס"ד

סתימות

מהי סתימה בשן?

סתימות שיניים הן הליך דנטלי נפוץ וחיוני המשמש לשיקום שיניים שנפגעו עקב ריקבון, עששת או טראומה. כאשר מבצעים סתימה מסירים מהשן ומנקים את החלק הנגוע בעששת ולאחר מכן מבצעים מילוי בחלל שנוצר בשן בתהליך סילוק העששת באמצעות חומר השחזור ("סתימה"). הסתימה אוטמת את המקום שאליו יכולים להיכנס חיידקים, וכך נמנעת עששת נוספת. אם הסרת העששת יצרה חלל עמוק בשן, הרופא ישים שכבת הגנה על קירות השן וישתמש בחומצה כדי לצרוב את השן הפגועה ולהכין אותה לקליטה טובה של השחזור.

חשיבות סתימות שיניים

לסתימות שיניים תפקיד קריטי בשמירה והגנה על בריאות השיניים. כאשר חיידקים בפה מייצרים חומצות שתוקפות את האמייל של השן, עלולים להיווצר חורים. במידה ולא מתבצע טיפול בהקדם, חורים יכולים להתפתח ולהוביל לנזק נרחב יותר, כגון כאבי שיניים ואף אובדן שיניים. סתימות שיניים נותנות מענה לחורים בשלבים הראשונים שלהן, ומונעות את הצורך בטיפולים פולשניים יותר כמו טיפולי שורש או עקירות.

תהליך מילוי השיניים

  1. בדיקה וצילומי רנטגן- תחילה מבצעים בדיקה ויזואלית של השן ולאחר מכן צילומי רנטגן, על מנת להעריך את היקף הנזק ולקבוע תכנית טיפול מתאימה.
  2. הרדמה של האזור- הרדמה מקומית ניתנת כדי להקהות את האזור סביב השן הפגועה, מה שמבטיח הליך נטול כאבים.
  3. הסרת עששת- רופא השיניים מסיר את החלק הפגוע של השן, תוך השארת חלל נקי.
  4. הכנת שיניים- החלל מעוצב ונקי ליצירת מקום למילוי השיניים.
  5. מיקום המילוי- חומר המילוי הנבחר מונח בקפידה לתוך החלל המוכן. עבור סתימות מורכבות, החומר מיושם בשכבות ומקשה באמצעות אור מיוחד בין כל שכבה.
  6. עיצוב והברקה- לאחר שחומר המילוי התקשה, רופא השיניים מקצץ ומעצב אותו כך שיתאים לקו המתאר הטבעי של השן. לאחר מכן מלטשים את המילוי לגימור חלק.
  7. התאמת נשיכה- רופא השיניים בודק את הנשיכה של המטופל ומבצע את כל ההתאמות הנדרשות כדי לוודא שהיא מתיישרת כהלכה עם השיניים הנגדיות ושיש נשיכה נוחה.

 סתימה בשן קדמית

סתימות שיניים בשיניים קדמיות הן הליך שיניים נפוץ המשמש לטיפול בחורים או בנזקים קלים בשיניים באזור הגלוי של הפה. המטרה היא לתקן את השן תוך שמירה על המראה הטבעי שלה, כך שהסתימה משתלבת בצורה חלקה עם השיניים שמסביב.

כמה זמן אסור לאכול אחרי סתימה ?

משך הזמן הספציפי להימנעות מאכילה או שתייה משתנה בהתאם לסוג חומר המילוי בו נעשה שימוש והמלצות רופא השיניים שלכם. לרוב יהיה מדובר בהמתנה של כשעה עד שעתיים. לאחר קבלת סתימת שיניים מומלץ להימנע מלעיסת מאכלים קשים, כגון ממתקים קשים או קרח. כמו כן, כדאי להקפיד על שגרת היגיינת פה תקינה, כולל צחצוח פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי מדי יום, על מנת לשמור על ניקיון המילוי והשיניים שמסביב. ולא פחות חשוב, יש לזכור לקבוע מעקב בדיקות שיניים סדיר.

סתימות שיניים הן שיקום שיניים הממלא תפקיד משמעותי בשמירה על בריאות הפה ושמירה על השיניים הטבעיות. סתימות שיניים המבוצעת בהקדם ובאופן יעיל יכולות למנוע את התקדמות העששת, להקל על כאבי שיניים ולהבטיח חיוך בריא, פונקציונלי ויפה לאורך שנים.

הדר מרכז רפואי הינה מרפאת שיניים ניידת המעניקה שירות למטופלים קשישים, נזקקים ומרותקי בית. הניידת שלנו כוללת ציוד חדיש עם כל הקיים במרפאה נייחת, כך ניתן לבצע טיפולים במקום, כולל עזרה ראשונה ותחזוקה שוטפת. בעקבות כך, ניתן לראות תוצאות ושיפור רב בהיגיינת הפה של המטופל. 

הטיפול יבוצע בסביבתו המוכרת של המטופל, כך נסייע לו לרפא את מקור הכאב ולשפר באופן משמעותי את יכולת הלעיסה, את האסתטיקה והערכה העצמית וכך איכות החיים תעלה במידה ניכרת. 

לשאלות נוספות צרו קשר במספר 054-4264717 או במספר 02-6717111.

צור קשר!

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

העלאת קובץ
דילוג לתוכן